Kiedy należy szukać pomocy?

Blog

Kiedy należy szukać pomocy?


26 kwietnia 2016 FacebookGoogle+ Często zadawane pytaniaPamiętajmy, że w większości sytuacji wyciągnięcie ręki po pomoc, nie oznacza słabości, a wręcz może świadczyć o wzmożonej trosce o swoją rodzinę. Kiedy więc należy szukać pomocy dla siebie lub najbliższego? Jest wiele powodów, dla których możemy zadać sobie to pytanie, ale sama myśl o nim, jest już sygnałem, że pomoc może być potrzebna. Istnieje wiele rodzajów schorzeń od fizycznych do psychicznych, od stanów łagodnych po groźne, najważniejsze jest to, aby uświadomić sobie co w konkretnej sytuacji należy zrobić. Poniżej postaramy się przedstawić parę podstawowych kroków, które mamy nadzieję, pomogą ci w odnalezieniu się w sytuacji, w której aktualnie się znajdujesz.

Skontaktowanie się ze specjalistą

Jak prosto to może brzmieć, musisz mieć świadomość, że nie dla wszystkich jest to łatwy krok. Przede wszystkim osoba chora, musi przyznać przed samym sobą tudzież przed światem, że coś wymyka się spod jej kontroli. Ludzie często boją się utracić dumę, mylnie łącząc to z prośbą o pomoc. Jakkolwiek prościej jest znaleźć się w gabinecie np. ortopedy, tak wizyta u psychiatry jest społecznie przyjętą ujmą. Musimy walczyć z tymi mylnymi przekonaniami i wspomagać osobę chorą. Na początek najlepsza jest rozmowa. Jeżeli wiemy, że bliska nam osoba, niechętnie będzie chciała wybrać się na zaplanowaną przez nas wizytę, możemy pierwszy raz udać się tam sami, w szczególności jeżeli ma być to psycholog lub psychiatra. Specjalista na pewno poradzi ci co w danej sytuacji należy zrobić, jak porozmawiać z chorym lub zaproponuje rozwiązanie alternatywne tj. wizyta domowa. Pamiętaj więc, że niezależnie od tego czy sprawa dotyczy ciebie czy bliskiej ci osoby, najważniejsza jest wizyta u specjalisty.

Zapoznanie się z dostępnymi rozwiązaniami

Po wystawionej diagnozie należy dokładnie się z nią zapoznać. Dowiedzieć się jak wygląda przebieg choroby i jakie jest stosowane leczenie. Na tym etapie, najlepiej być w stałym kontakcie ze specjalistą, który objaśni zawiłości medyczne, ale warto też poszukać ludzi, którzy cierpią na to samo schorzenie, zwłaszcza kiedy okazuje się ono nieuleczalne. Inni chorzy lub ich rodziny, często mogą wesprzeć radami, które wynikają z ich doświadczenia. Nie skupiają się oni tylko na kwestiach medycznych, ale mogą doradzić, jak postępować z chorym, jak przetrwać ciężkie chwile, albo który ośrodek leczenia jest warty uwagi. Nawet jeden człowiek, może stanowić dla ciebie i twoich najbliższych grupę wsparcia.

Podjęcie decyzji

Jest to bardzo ważny etap, w którym musisz podjąć decyzję, która zapewne odmieni życie zarówno twoje jak i twoich najbliższych. W łagodnych schorzeniach, jest zazwyczaj prościej, decydujemy się na leczenie ambulatoryjne, sanatoryjne, rehabilitacyjne. W przewlekłych, ciężkich i nieuleczalnych chorobach, często stajemy przed bardzo trudnym wyborem: czy sami poradzimy sobie z tą sytuacją. Czy zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad chorym, czy zatrudnić opiekunkę czy oddać chorą osobę do specjalistycznego ośrodka? Cokolwiek nie postanowimy, musimy pamiętać, że najważniejsze jest nieodkładanie tej decyzji. W znacznej ilości przypadków, myślimy, że mamy jeszcze dużo czasu, że choroba postępuje powoli, a miejsce w ośrodku jest łatwo dostępne. Optymistycznie patrząc, jest to plan idealny. Sprawdzamy na ile jesteśmy w stanie poradzić sobie w danej sytuacji i w razie potrzeby korzystamy z pomocy. Niestety istnieje szereg chorób, które potrafią rozwijać się w przeróżnym tempie, a liczba dobrych ośrodków leczniczych jest ograniczona. Warto za ten zdecydować wcześniej, co zapewne zrobimy, kiedy choroba się rozwinie. Dla przykładu istnieją specjalne osiedla dla seniorów, w których całodobowo przebywa pielęgniarka lub lekarz, znajduje się tam wspólna świetlica, stołówka lub nawet kapliczka, do której przychodzi duchowny. Miejsca takie zapewniają samodzielność mieszkańcom, ale nadzorowaną przez specjalistów. Niestety jest ich mało, a na miejsce trzeba poczekać, dlatego najlepiej od razu zapisać się do kolejki oczekujących. Pamiętaj zatem, co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj!

Konkluzją jest fakt, że do każdej osoby i każdego przypadku medycznego należy podchodzić indywidualnie. Jednak mamy nadzieję, że tekst ten pomoże ci na początku tej drogi i odnajdziesz się w sytuacji, w której jesteś, najlepiej jak to tylko możliwe.

Komentarze